لینک های روزانه
  برای ما بنویسید  نمایش ایمیل به مخاطبین

  نمایش نظر در سایت

  فریبا
  ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۴
  جناب جهانبخش کاش زمانی درباره شیوه رسم الخطی که در پیش گرفته اید و اصرار بسیاری که بر حرکت گذاری دارید توضیحی می دادید. هم اینک عربی معاصر را هم عرب زبانها بدون حرکت می نویسند. فارسی که جای خود دارد و حرکت گذاری جز به ضرورت زیاده است. به نظرتان اگر محمد را مُحَمَّد ننویسیم جز همان محمد چیز دیگری خوانده می شود؟ این سبک نوشتن شما یا دست کم گرفتن مخاطبانتان است که بی حرکت گذاری توان خواندن درست متن را ندارند یا متمایز شدن از دیگر نویسندگان به شیوه ای چنین.
  پاسخ:
  سلام بر شما
  مَقصودِ مَن از این شیوه هیچیک از آن دو وَجه که مَذکور داشته‌اید، نیست.
  باری، پیش از این، در بابِ روشِ مُختارِ خویش در مَشکول‌سازی، دَر هَمین صَفحه (یادگارستان) یادداشتی انتشار داده‌ام زیرِ نامِ "عُذرِ تَقصیر ..." . بدان مُراجَعَه تَوانید فَرمود.
  پیروز باشید و سَرفَراز!
  مهدی کمالی
  ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۸:۲۹
  با سلام
  چرا افرادی مثل شما با تند خویی و تند نویسی دنبال شهرت هستند
  چرا افرادی مثل شما با زیر سوال بردن دیگران دنبال پست مقام هستند
  همه با افکار تند رو ها آشنا هستند
  خبرگزاری مهر و حوزه با شما مصاحبه می کند
  در فرهگنستان ادب عضو می شوید
  حوزه علمیه قم درس می خوانید
  به کجا چنین شتابان
  پاسخ:
  سلام بر شما
  در این که آیا من در پیِ آن چیزها که گفته‌اید هستم یا نه، جایِ سخن است. اگر شما مطمئنّید از آنچه می‌گویید، تبیینِ چرایش را نیز به شما وامی‌گذارم.
  خبرگزاری‌هایِ گوناگونی با من سخن گفته‌اند. چیزی به نامِ خبرگزاریِ حوزه به یاد نمی‌آورم. شاید باشد؛ و من فراموش کرده باشم.
  در حوزه ی "قُم" هیچگاه افتخارِ تحصیل نداشته‌ام.
  عضویّتِ فرهنگستانِ زبان و اَدَبِ فارسی مایه یِ خدمتگزاری و سرفرازیِ مَنَست.
  دقیقًا نمی‌دانم به کجا شتابیده‌ام ولی از قضا چون هیچگاه مواجب‌ستانِ هیچ نهادِ دولتی یا خصوصی نبوده‌ام و هنوز هم نیستم، می‌کوشم زین‌پَس در کارها بشتابم و بیش از پیش "کار " کنم و خود را هیچگاه از حیثِ مَعیشَت به این یا آن گِرِه نزنم و نان از عَمَلِ خویش خورَم؛ اِن شاءَ الله . این هم موجِبِ افتخارم خواهد بود.

  توضیح دادم؛ با آن که ضرورتی نداشت؛ چون گویا خَیالات رَهزَنی‌ها کرده‌اند ... ؛ و اللهُ مِن وراءِ القصد.
  جعفری
  ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
  با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار.برای یک دانش جوی خودخوان ادب فارسی مطالعه ی دواوین کدام یک از قدما را مفیدتر می دانید؟ مفید از جهت آنکه ذهنش با پیچیدگی ها و سختی های اشعار خو بگیرد و بتواند از پس اشعار دیگر متقدمان بربیاید.
  پاسخ:
  سلام و سپاس و آفرین
  پاسخ بدین پرسش، سزایِ تفصیل است؛ لیک بإجمال توانم گُفت که مُمارَسَت دَر آثارِ فردوسی و سعدی را در گُشایشِ راه، سودمندیهاست که شَرحِ آن در جایِ دیگَر گُفتنی است.
  فاطمه‌سادات
  ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۱
  باسلام.
  پیش‌تر سؤالی از جناب‌تان پرسیده بودم در مورد مخمس سیدحسین‌بحرالعلوم بر أثنی‌عشریات سیدمهدی‌بحرالعلوم. امیدوارم زحمت پاسخ را قبول کنید.

  پاسخ:
  سلام و درود
  من از آن مخمّس عجالَةً آگَهی نَدارم.
  باری، این سخنگاه بیشتر از برایِ گُفت و گوی بَر سَرِ آنچه به یادگارستان راجع است تعبیه شُده است. لذا پیشاپیش از همۀ سَروَرانی که از این راه پیامی به من داده و پاسخی نگرفته‌اند پوزش می‌خواهم.
  پیروز باشید!
  اسفندیار صفری
  ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۵:۵۱
  باسمه تعالی
  با سلام و عرض ادب و ارادت محضر استاد جویا جهانبخش
  جناب استاد مدتی است که با مطلب جدید در سایت پر بهایتان ما را به فیض نمی رسانید نگران وجود مبارک شدیم انشاء الله پروردگار مهربان برای جنابعالی سلامی و طول عمر با عزت عطا فرماید.
  پاسخ:
  سلام و سپاس و ارادت
  مدّتی این مثنوی تأخیر شد.
  از عنایاتتان ممنونم.
  امیدوارم سرِ رشتۀ مباحثِ پیشین را باز به دست بگیرم.
  دعاگوی و دعاجویم.
  آمار بازدید
  بازدیدکنندگان تا کنون : ۲۲۵٫۴۸۲ نفر
  بازدیدکنندگان امروز : ۰ نفر
  تعداد یادداشت ها : ۲۰۶

  پر بازدیدترین یادداشت ها :
  مقالات ارديبهشت ۱۳۹۵
  1. شُمارِ مَج۟موعِ أَبیاتِ فارسیِ بازمانده از أبوالطَّیِّب محمَّد بنِ حاتِمِ مُص۟عَبیٖ، دَبیر و وَزیر و شاعِرِ عَهدِ سامانی (که گویا گرایشهایِ شیعی هم داشته، و به هر روی۟، در نیمۀ نخستِ سَدۀ چهارمِ هِجری به قَتل آمده است)، با آن که در نَثر و نَظم بسیار توانا بوده و هم به پارسی و هم به تازی شِعر می سُروده دربارۀ وی، نگر: یَتیمَة الدَّهرِ ثَعالِبی، ط. دار الکُتب...
  سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۶:۰۲
  «ای مسلمانان مرا در عشقِ آن بت غیرت است عشقبازی نیست کاین خود حیرت اندر حیرت است عشق دریای محیط و آب دریا آتش است موجها آید که گویی کوههایِ ظلمت است ... » این رِوایَت از غَزَلی که در دیوانِ حَکیم سَنائیِ غَزنَوی مُندَرِج است، به نَقل از دیوانِ این سَرایَندۀ بُزُرگ ( ص 725 [ ط. محمَّدِ بقایی ] ) در کتابِ دریایِ معرفت ( نَصراللهِ پورجوادی، چ: 1، تهران: اِنتِشاراتِ...
  سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۶
  عِرفان۟ پِژوهِ محترم، آقایِ دکتر نَصراللهِ پورجَوادی، در کتابِ دریایِ معرفت (چ: 1، تهران: اِنتِشاراتِ هِرمِس، 1394 هـ. ش.، ص 158 و پس از آن)، به مُناسَبَتی، غَزَلی مُندَرِج در دیوانِ حَکیم سَنائیِ غَزنَوی را به آغازۀ «ای مسلمانان! مرا در عشقِ آن بت غیرت است ...» به گفت و گو گرفته و دربارۀ بیتِ «در میانِ لُجّه اش سیصد نهنگِ داوری / بر کرانِ ساحلش صد اژدهایِ هیبت است»،...
  سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۳
  در کتابِ سودمَندِ بررَسیهایی دربارۀ أَبورَیحانِ بیرونی به مُناسبتِ هزارۀ ولادتِ او که شورایِ عالیِ فرهنگ و هنر در شهریورماهِ 1352 هـ. ش. انتِشار داده است و بر گُفتارهایِ پِژوهشیانۀ دانِشیٖ مَردانی چون علّامه اُستاد مُجتبیٰ مینُوی ـ تَغَمَّدَهُ اللهُ بِغُف۟رانِه ـ و گروهی از دیگر أَفاضِلِ دانِشگاهِ آن دوران در بابِ أَبوریحانِ بیرونی اِشتِمال دارد، رساله ای هم...
  شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۵:۳۸